آموزش تکنولوژی و طراحی سایت

وبلاگی برای مجتمع کردن مباحث جذاب و به روز طراحی سایت و تکنولوژی

آموزش تکنولوژی و طراحی سایت

وبلاگی برای مجتمع کردن مباحث جذاب و به روز طراحی سایت و تکنولوژی

 • ۰
 • ۰
چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق راه اندازی کنیم؟
چه ویژگی هایی در طراحی سایت فروشگاهی باید رعایت شود؟ شاید سوال خیلی از دوستانی که قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارند همین باشد. مطمئن هستم دغدغه بسیاری از افرادی که می خواهند فروشگاه اینترنتی داشته باشند این است که فروشگاه شان دقیقا باید چه شکلی باشد.
چیدمان محصولات به چه شکلی باشد؟ فرایند خرید در فروشگاه اینترنتی آن ها به چه صورتی باشد؟ چه طور باید اعتماد سازی کنند؟ چگونه فروش محصولات خود را افزایش دهند و بسیاری از سوالاتی که هر کسی که قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارد در ذهنش مرور می کند.
واقعیت این است که امروزه فروشگاه های اینترنتی خوبی در ایران مشغول به فعالیت هستند و یک جورایی می توان گفت رقابت با آن ها کمی دشوار است. به خاطر همین به راحتی نمی توان در طراحی سایت فروشگاهی مزیت های خاص رقابتی را در نظر نگرفت و انتظار داشت در این حوزه رقابتی موفق شد.از آن جایی هم که راه اندازی و طراحی سایت فروشگاهی نسبت به دیگر کسب و کارهای اینترنتی سرمایه بیشتری می خواهد، نمی توان بی گدار به آب زد و حتما باید با برنامه ریزی دقیق و هدف مشخصی پا به این عرصه گذاشت. چون غیر از این باشد صد درصد با شکست مواجه خواهید شد. درست مثل فروشگاه های اینترنتی که میلیاردی هزینه تبلیغات کردند و به جایی هم نرسیدند.
روزانه فروشگاه های اینترنتی زیادی در ایران راه اندازی می شوند ولی چرا هیچ کدام از آن ها دیجی کالا یا بامیلو نمی شوند؟ واقعا چه راضی در پشت پرده این دو فروشگاه اینترنتی برتر ایرانی است؟
مدت ها است که فروشگاه های اینترنتی ایرانی و خارجی زیادی را زیر نظر دارم و تقریبا می توانم بگویم نقاط ضعف و قوت هر یک از آن ها را پیدا کرده ام. در این مقاله هم قصد دارم ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی موفق را در طراحی سایت فروشگاهی با توجه به بررسی های موردی که روی فروشگاه های برتر اینترنتی ایران مثل دیجی کالا و بامیلو داشته ام را عنوان کنم. متأسفانه سایت بامیلو به علت تعطیل شدن امکان مراجعه و بررسی سایت از نزدیک دیگر برای این سایت وجود دارد. هرچند که تعطیل شدن این سایت چیزی از ارزش و قدرت این سایت  نمی کاهد.

یک فروشگاه اینترنتی موفق چه ویژگی هایی دارد؟
خیلی خوب است که همیشه وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی موفق ایرانی و حتی خارجی را بررسی کنید و با ریز شدن در این کسب و کارها متوجه آن شوید که چه طور موفق شده اند. کاری که دقیقا من انجام داده ام و در ادامه قصد دارم با بررسی هایی که از قبل انجام دادم به طور کلی ویژگی ها و چهارچوب اصلی یک فروشگاه اینترنتی موفق را عنوان و هر کدام را مختصرا توضیح بدهم.

 1.فرایند خرید در فروشگاه اینترنتی
اولین چیزی که در طراحی سایت فروشگاهی مهم است و باید به آن توجه ویژه ای داشت راحتی خرید از فروشگاه اینترنتی است. علاوه بر زیبایی و طراحی اصولی فروشگاه اینترنتی باید فرایند خرید محصولات در آن نیز آسان باشد. این چیزی است که دقیقا در فروشگاه های اینترنتی که محصولات متعددی دارند و روزانه ترافیک بالایی دریافت می کنند باید به خوبی رعایت شود.
چرا که همین مورد باعث می شود مشتریان زیادی برای دفعات بعد، خرید از فروشگاه شما را لذت بخش بدانند و به مرور زمان جزئی از مشتری های دائمی شما شوند.
تا جایی که ممکن است مراحل خرید را کوتاه کنید. با توجه به محصولاتی که ارائه می دهید فقط اطلاعاتی که نیاز دارید را از مشتری بگیرید. سعی کنید عضویت در سایت هنگام خرید را اجباری نکنید و طی چند مرحله اطلاعات تماس افراد را دریافت کنید. مثلا اول نام و نام خانوادگی را از مشتریان دریافت کنید و سپس بعد از نهایی کردن خرید خود، آدرس پستی را از آن ها دریافت کنید.
تصور کنید هنگام خرید محصولی همان ابتدا فرم طولانی را برای عضویت اجباری به مشتریان نشان داده شود! چه اتفاقی می افتد؟ مسلما خیلی از افراد حوصله کافی ندارند و همان لحظه صفحه خرید را ترک می کنند.

 2.سیستم اتوماتیک سازی فرایند ها
همانطور که اشاره کردم به خاطر ترافیک بالا در فروشگاه های اینترنتی خیلی از کارها را نمی توان به صورت دستی انجام داد و حتما باید سیستم های اتوماتیکی را طراحی و راه اندازی کنید.
به عنوان مثال بسیاری از افراد هنگام خرید از فروشگاه اینترنتی شما ممکن است مشکلی برایشان پیش بیاید و به دلایل مختلفی هنگام نهایی کردن و پرداخت آنلاین وجه مجبور باشند از ادامه کار دست بکشند.
ممکن است همان لحظه ارتباطشان با اینترنت قطع شود. ممکن است همان لحظه بفهمند در کارت بانکی خود موجودی کافی ندارند! یا ممکن است اصلا سایت شما آن لحظه از دسترس خارج شده باشد.
به همین دلیل بهتر است به چنین افرادی دوباره یادآوری کنید که قرار بود چه کاری را انجام دهند. این مورد هم فقط با سیستم های اتوماتیک امکان پذیر است. باید سیستمی در فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید تا به افرادی که با چنین مشکلاتی مواجه شده اند ایمیلی ارسال شود و یادآوری برای خرید محصول مورد نظر شود.
مطمئن باشید روزانه افراد بسیاری ممکن است به دلایل مختلف از خرید محصول خود صرف نظر کنند و از دست دادن این افراد ضرر بسیار بزرگی برای کسب و کار شما خواهد بود. در ادامه در مورد استفاده از سیستم های اتوماتیک سازی فرایند ها در بهبود تجربه کاربری در فروشگاه های اینترنتی بیشتر توضیح خواهم داد.

3.اعتماد سازی در فروشگاه اینترنتی
شاید باورتان نشود ولی با وجود این همه فرهنگ سازی باز هم من از خرید اینترنتی ترس دارم و زمانی که می خواهم کالایی را از سایتی خریداری کنم می ترسم. خیلی از افراد هستند که دقیقا مثل من هستند و اعتماد سازی برای افرادی مثل من بسیار سخت است.
یکی از مهمترین و کلیشه ای ترین مواردی که باعث اعتماد سازی در فروشگاه های اینترنتی می شود داشتن نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد) است. داشتن اینماد و دیگر مجوز های موجود و قرار دادن آن در جایی از فروشگاه اینترنتی که در دید عموم باشد بسیار واجب است.
البته اعتماد سازی در فروشگاه های اینترنتی فقط به اینماد و دیگر مجوز ها ختم نمی شود ولی تا حدودی ترس از خرید را در بسیاری از افراد به شدت کاهش می دهد.
سعی کنید لوگوی اسپارنسر ها و برند هایی که با آن ها همکاری می کنید را در صفحه اول سایت و قبل از فوتر سایت قرار دهید.
صفحاتی اختصاصی به نام پیگیری سفارشات و ثبت شکایات در منوی اصلی فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید تا مشخص شود بی تفاوت به مشتریان خود نیستید و همیشه پیگیر سفارشات و درخواست های آن ها هستید.
قوانین بازگشت وجه و مرجوعی کالا را حتما به طور واضح بیان کنید. طوری از قوانین برگشت کالا ننویسید که مشتریان فکر کنند اصلا گارانتی الکی است و شامل کالای آن ها نمی شود. بعضی وقت ها پیچیدگی در بیان قوانین بازگشت کالا باعث می شود مشتری گیج شود و اعتمادش از فروشگاه اینترنتی مورد نظر سلب شود.
پشتیبان آنلاینی که همیشه پاسخ گو باشد بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مشتریان بنا به دلایلی دوست ندارند تماس تلفنی با پشتیبانی داشته باشند. به خاطر همین پشتیبانی که همیشه در سایت آنلاین باشد و قدم به قدم با مشتریان همراه باشد تا مشکلی یا سوالی برایشان پیش نیاید اعتماد سازی را چندین برابر می کند.
خیلی از مشتریان درست هنگام تسویه حساب سوال برایشان پیش می آید و هنگامی که کسی نباشد پاسخ سوال آن ها را بدهد بلافاصله از تکمیل فرایند خرید خود منصرف خواهند شد.

صفحه تماس با ما و درباره ما را به صورت کامل و دقیق طراحی کنید. در صفحه تماس با ما دقیقا مشخص کنید برای چه کاری باید با چه واحد و یا بخشی تماس گرفته شود. در صفحه درباره ما تیم خود را معرفی کنید و تعداد کارکنان و بیو گرافی هر کدام را بنویسید و حتما مشخصات دقیق محل شرکت خود را نیز بنویسید.

4.صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی
در طراحی سایت فروشگاهی هدف اصلی همه ما هدایت بازدید کننده به صفحات خرید محصول است. یکی از نکاتی که در صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی خود باید حتما به آن توجه کنید قرار دادن محصولات پر فروش، پیشنهاد های ویژه، جدیدترین محصولات و محصولات تخفیف دار است.
موارد ذکر شده را می توانید در قالب اسلاید شو بالای فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید.البته که وجود اسلاید شو در فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است. تصاویری که در اسلاید شو قرار می گیرد باید بسیار حرفه ای و ترغیب کنند همراه با CTA فوق العاده باشند.برای ورود به دسته بندی ها بنرهای جذابی طراحی کنید و در میانه صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید. درست مثل دیجی کالا و بامیلو که بنرهایی برای دسته بندی های خود به صورت نا منظم همراه با دعوت به اقدام های جذاب قرار داده اند.


در فوتر فروشگاه اینترنتی خود نماد ها و منوهای ضروری که باید در معرض دید بازدید کنندگانتان قرار داشته باشد را قرار دهید. دقیقا همان مواردی که مربوط به اعتماد سازی است. منوهایی با عنوان : سیاست های حریم خصوصی، سوالات متداول، راهنمای خرید از سایت، پیگیری سفارشات، تماس با ما، درباره ما و …
فوتر سایت بامیلو:

 فوتر سایت دیجی کالا:

همچنین کار جالبی که دیجی کالا انجام داده است با توجه به بازدید های قبلی مشتریان از محصولات مورد علاقه شان آن ها را دوباره در معرض دیدشان قرار می دهد. مثلا شما با مراجعات قبلی خود به دیجی کالا از یک سری از محصولات صوتی تصویری دیدن کرده اید با ورود دوباره به سایت دیجی کالا دوباره دیدن آن محصولات به شما پیشنهاد داده می شود. این سیستم هم به فروش بیشتر محصولات در فروشگاه اینترنتی کمک بسیاری می کند.

5.صفحات فرود در طراحی سایت فروشگاهی
به نظر من هر وب سایتی با هر موضوعی باید از صفحه فرود استفاده کند. صفحه فرود هر صفحه ای است که بازدیدکننده را تبدیل به سر نخ کند. منظور همان جذب کاربر و تبدیل آن به مشتری است.

بر خلاف خیلی از دوستان که فکر می کنند در طراحی سایت فروشگاهی نمی توان صفحات فرود طراحی کرد من به شما می گویم می شود، خوب هم می شود. عکس زیر یکی از پاپ آپ هایی بود که سایت بامیلو جهت تبلیغات و جذب ترافیک در سایت چطور قرار داده بود..

بامیلو با همکاری سایت چطور لندینگ پیجی از نوع پاپ آپ طراحی کرده و از طریق آن کتاب چه ای راهنما برای انتخاب لباس برای آقایان تهیه کرده است و از طریق آن اطلاعات تماس افراد زیادی را در روز دریافت می کند. خب مسلما از آنجایی که بامیلو یک فروشگاه اینترنتی دارای کالاهای مختلف از جمله پوشاک آقایان است چنین کاربرانی قطعا به دردش می خورند.
این نمونه را به شما نشان دادم تا فکر نکنید چون فروشگاه اینترنتی شما دارای کالاهای فیزیکی است نمی توانید هدیه ای به کاربرانتان در ازای دریافت اطلاعات تماس شان بدهید.
البته برای دریافت اطلاعات تماس بازدید کنندگان در یک فروشگاه اینترنتی راه های زیادی وجود دارد. یکی از عمده ترین آن ها لندینگ پیج های ارائه کدهای تخفیف است. ولی چیزی که خیلی مهم است تفکیک جنسیت در دریافت اطلاعات تماس بازدید کنندگانتان است. اگر اجناسی خاص برای خانم ها و یا آقایان می فروشید حتما این نکته را رعایت کنید.

شاید برای خیلی از آقایان پیش آمده باشد که بارها برای آن ها آفرهای لوازم آرایشی بانوان از طرف بامیلو آمده است! و این یعنی شکست در ایمیل مارکتینگ به مرور زمان!
برای طراحی صفحات فرود در طراحی سایت فروشگاهی بهتر است جزئیاتی که باعث حواس پرتی کاربر می شود را حذفشان کنید. برای درک بهتر این قضیه بهتر است به لندینگ پیج های بامیلو و دیجی کالا نگاهی بیاندازید. صفحات اختصاصی و بدون داشتن منو را برای صفحات فرود خود طراحی کرده اند و این مورد قطعا باعث افزایش نرخ تبدیل خواهد شد.

6.دسته بندی محصولات در فروشگاه اینترنتی
هر فروشگاه اینترنتی باید دسته بندی دقیقی از محصولات خود را ارائه کند. دسته بندی محصولات بهتر است به صورت مجزا برای دسته ای از محصولات باشد. معمولا دسته بندی محصولات یک فروشگاه بهتر است با نام برند آن محصول مجزا شود. مثل دسته بندی تلویزیون بهتر است با برند های ای جی و سامسونگ و دیگر برند ها مجزا باشد.
بسته به نوع کالا ها سعی کنید با دسته بندی های خاص کاربران را برای رسیدن به هدف اصلی خود راهنمایی کنید. مثل دسته بندی بر اساس نوع برند، سایز یا رنگ بندی و بازه قیمت، بهترین کار برای این است که کاربر زودتر محصول مورد نظر خود را پیدا کند.
سعی کنید از تکنولوژی ای-جکس درست مثل دیجی کالا برای دسته بندی های فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید. البته از تکنولوژی هایی که گوگل بهتر درک شان می کند استفاده کنید تا سئو صفحات فروشگاه اینترنتی شما به مشکل بر نخورد.

7.صفحه محصولات در طراحی سایت فروشگاهی
یکی از مهمترین قسمت ها در طراحی سایت فروشگاهی صفحه محصولات است. صفحه محصولات باید دارای توضیحات دقیق از محصول مورد نظر باشد. سعی کنید مزیت ها و ویژگی های خاص و اصلی محصول خود را با استفاده از بولت (نقطه های تو پر) مشخص کنید.
تا جایی کا امکان دارد توضیحات کامل و مفصلی را در مورد کالای خود ارائه دهید. البته اول توضیحات کوتاه را نشان دهید و سپس با استفاده از دکمه “اطلاعات بیشتر” توضیحات کاملتری را به مشتریان ارائه دهید.
اگر محصول شما با دیگر محصولات قابل مقایسه هستند حتما قسمت مقایسه ای از آن ها را در صفحه محصول خود قرار دهید.
قسمت نظرات و پرسش و پاسخ مربوط به محصول مورد نظر باید فعال باشد. بسیاری از مشتریان فقط با دیدن نظرات مشتریان راضی دستشان به سمت دکمه خرید می رود.
اگر محصول شما گارانتی خاصی از شرکتی دارد حتما آن را ذکر کنید. اگر محصول شما هدیه ای دارد حتما آن را به کاربر در همان صفحه نشان دهید.
اگر محصول شما تخفیف خاص و محدودی دارد بهتر است آن را به صورت شمارش معکوس در همان صفحه نشان دهید. چرا که این کار باعث می شود کاربران بیشتری ترغیب به خرید آن محصول شوند.
اگر محصولی قابل هدیه دادن است سعی کنید با قرار دادن دکمه جذابی مشتریان را ترغیب کنید تا آن را به دوستانشان هدیه بدهند یا به عنوان هدیه آن محصول را برای دوستشان بخرند.
محصولاتی که مکمل و مرتبط به محصول مورد نظر کاربر هستند را به او نشان دهید. بهتر است بعد از این که کاربر محصول مورد نظرش را به سبد خرید اضافه کرد محصولات مرتبط را به او پیشنهاد دهید.تصاویر محصولات بسیار مهم هستند. یکی از آیتم های جذب مشتری در فروشگاه اینترنتی تصاویر محصول است. سعی کنید از تصاویر واقعی در زوایای مختلف در صفحه محصولات خود استفاده کنید. جا به جایی تصاویر را آسان کنید تا هر کاربری به آسانی بتواند محصول مورد نظر خود را به صورت کامل بررسی کند. درست مثل دنیای واقعی!
دکمه های افزودن به سبد خرید و تسویه حساب باید کاملا واضح و در معرض دید باشند.
نواری با عنوان گارانتی بازگشت وجه، تحویل فوری، ضمانت اصل بودن کالا، پرداخت وجه در محل به صفحه محصولات خود اضافه کنید تا اعتماد سازی در لحظه خرید قطعی شود.
8.بهبود تجربه کاربری در طراحی سایت فروشگاهی
یکی از مهمترین کارها فراهم کردن محیطی امن برای خریدی لذت بخش است. در طراحی سایت فروشگاهی باید کاری کنید تا مشتری قبل از خرید و حتی بعد از خرید از فروشگاه شما خوشحال و راضی باشد. باید کاری کنید که دوباره میل داشته باشد از محصولات فروشگاه اینترنتی شما استفاده کند. نکات زیادی در بهبود تجربه کاربری وجود دارد که به اختصار به نمونه ای از آن ها اشاره خواهم کرد.
 ریسپانسیو بودن فروشگاه اینترنتی
هر زمانی که به گوگل آنالیتکس سایتم سری می زنم به قسمت تکنولوژی نگاهی می کنم و متوجه آن می شوم که تقریبا 40 درصد از بازدید کنندگان سایتم کاربران موبایلی هستند. اینکه فروشگاه اینترنتی شما باید ریسپانسیو باشد مسئله بسیار مهمی است.
کاربران موبایلی زیادی ممکن است در روز از فروشگاه اینترنتی شما بازدید کنند و تغییر صفحات فروشگاه اینترنتی شما در دستگاه های موبایلی بسیار حائز اهمیت است. پس اگر در طراحی سایت فروشگاهی  ریسپانسیو آن رعایت نشود، مطمئن باشید مشتریان بسیار زیادی را در روز از دست خواهید داد.
هنگام طراحی سایت فروشگاهی سعی نکنید نسخه جداگانه ای برای کاربران موبایلی درست کنید و برای آن ها نسخه دیگری از فروشگاه تان را نمایش دهید. باید فروشگاه اینترنتی خود را برای تمام دستگاه ها بهینه کنید. اینکه صفحه ای با آدرس Mobile/ درست کنید به سئو سایت تان بسیار لطمه وارد می کند. این دقیقا اشتباهی است که بامیلو انجام داده است.
سرعت بارگذاری فروشگاه اینترنتی
سرعت بارگذاری صفحات فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است. به خصوص برای وب سایت هایی که ترافیک بالایی در روز دارند. اگر سرعت بارگذاری و جست و جو در فروشگاه اینترنتی شما کند باشد قطعا مشتریان زیادی از خرید محصولات شما منصرف خواهند شد. امروزه تعداد کاربران کم حوصله در اینترنت زیاد شده اند و باید بیش از پیش به فکر آن ها باشید.
سایت آمازون اعلام کرده بود به ازای هر 100 میلی ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحات یک درصد از فروشش کاهش می یابد.

 استفاده از ایمیل های شگفت انگیز
ابتدای مقاله به سیستم های اتوماتیک سازی فرایند ها اشاره ای کردم. هم اکنون قصد دارم در مورد بهبود تجربه کاربری توسط ایمیل های شگفت انگیز صحبتی داشته باشم.
بسیاری از مواردی که تا الان ذکر شده ممکن است بسیار هزینه بر باشد ولی باید بگویم واقعا ارزشش را دارد. به عنوان مثال سیستمی طراحی کنید تا افرادی که سبد های خرید سنگین خود را (بر اساس قیمت) به هر دلیلی رها کرده اند را با ایمیلی دوباره شگفت زده کنید. برای این افراد به صورت اتوماتیک ایمیلی با 20 درصد تخفیف ارسال کنید.
یا از ایمیل های بیش فروشی استفاده کنید. به عنوان مثال برای فردی که لپ تاپی خریده است پیشنهاد های مکمل ایمیل کنید. مثلا کیف لپ تاپ یا فن خنک کننده لپ تاپ.
توجه داشته باشید که سیستم شما باید طوری عمل کند که بعد از رسیدن محصول به دست فرد برای او ایمیل بیش فروشی ارسال شود. احتمالش بسیار بالا است فردی که لپ تاپ 3 میلیون تومانی را خریده است یک فن 50 هزار تومانی هم بخرد!
مثلا یکی ایمیل های مناسب تبلیغاتی ایمیل هایی است که بعضی از فروشگاه ها با توجه به مناسبت های مختلف مانند و یا استفاده از یک حادثه برای مشتریان ارسال می کنند. به طور مثال بامیلو در زمان زلزله هایی که در کرمانشاه به وقوع پیوست ایمیل هایی به مشتریان خود برای فروش چادر ارسال می کرد.  !
ایمیل بامیلو
شما هم می توانید برای مناسب های خاص کمپین های هوشمندانه ای راه اندازی کنید. مثلا برای روز مادر، روز پدر، روز ولنتاین و … پیشنهاد ها و آفر های ویژه ای از طریق ایمیل ارائه دهید.
در کل باید ایمیل های منحصر به فردی داشته باشد. برای هر خریدار باید ایمیلی ارسال شود و از او بابت اعتمادی که به شما کرده است تشکر شود. همچنین در ایمیل مورد نظر عنوان کنید که سفارش وی در حال بسته بندی و ارسال است و از بابت اینکه به زودی محصول سفارش داده شده اش به دستش می رسد اطمینان خاطر داشته باشد.
چنین ایمیل هایی حس خوبی به مشتری منتقل می کند و علاوه بر برند سازی باعث می شود او به یک مشتری وفادار تبدیل شود.

آموزش خرید محصولات
در طراحی سایت فروشگاهی  حتما صفحه ای را برای آموزش کامل از نحوه خرید محصولات از فروشگاه اینترنتی تان قرار دهید و در منو های اصلی و همچنین صفحه محصولات قرار دهید. آموزش فرایند خرید محصولات از فروشگاه اینترنتی باید به طور کامل باشد. نباید فقط به اضافه کردن محصول به سبد خرید و تسویه حساب اشاره کنید.
بلکه در واقع طوری باید آموزش خود را تهیه کنید که تمام جوانب یک خرید خوب از سایت را پوشش دهد. مثلا در آموزش خود نحوه جست و جوی پیشرفته در سایت از طریق دسته بندی محصولات تا رسیدن به هدف اصلی مشتری را توضیح دهید.
 پاسخ به سوالات متداول
پاسخ به سوالات احتمالی کاربران در بهبود تجربه کاربری و جلب اعتماد بیشتر بسیار تاثیر گذار است. برای اینکه لیستی از سوالات متداول درست کنید و به آن ها پاسخ دهید کافی است خودتان را جای مشتریان تان بگذارید و سوالاتی را که فکر می کنید ممکن است برای آن ها بوجود آید را طرح کنید و به آن ها پاسخ دهید.
همچنین می توانید به ایمیل های دریافتی از مشتریان و کاربران فروشگاه اینترنتی خود سری بزنید. مطمئن باشید آن جا سوالات بسیاری را می توانید پیدا کنید و به آن ها پاسخ دهید.
برای درک بهتر کافی است به سوالات متداول فروشگاه دیجی کالا نگاهی بیاندازید.
سوالات متداول دیجی کالا
چند نکته اضافی و مهم :
سعی کنید تعداد افرادی که تا این لحظه محصول مورد نظر را خریده اند را در صفحه محصول نشان دهید. همچنین تعداد باقی مانده از محصول فوق در انبار هم نشان دهید. هر دو موارد باعث افزایش فروش محصولات می شود.
اگر محصولی در انبار موجود نیست سعی کنید از دید کاربران پنهانش کنید. زمانی که کاربر سعی می کند محصول مورد نظر خود را با جست و جو در فروشگاه اینترنتی شما پیدا کند و به محض دیدن با کلمه “ناموجود است” مواجه شود، مسلما حس بدی به او منتقل می شود. زمانی که محصولی را در انبار موجود ندارید سعی کنید محصولات جایگزین و مرتبطی به مشتریان پیشنهاد دهید.
هنگام تنظیم آیتم های مختلف در زمان طراحی سایت فروشگاهی قیمت بسته بندی و هزینه پست را با قیمت اصلی محصول یکی کنید. تا جایی که براتون مقدور است هزینه های اضافی را از دید کاربر پنهان کنید. بسیاری از سبد های خرید توسط مشتریان با توجه به هزینه های اضافی در مرحله آخر خرید رها می شوند.

جمع بندی و سخن آخر
در این مقاله سعی کردم تمام ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی موفق را با بررسی فروشگاه های اینترنتی منتخب ایرانی یعنی دیجی کالا و بامیلو عنوان کنم. مطمئن باشید اگر بتوانید تمام مواردی که در این مقاله عنوان کردم را به خوبی در طراحی سایت فروشگاهی خود پیاده سازی کنید تا حدود زیادی موفق خواهید شد.
البته همانطور که اشاره کردم بسیاری از مواردی که به آن ها اشاره شد هزینه های زیادی را در بر دارد و باید به تیم برنامه نویسی تان محول شود. ولی واقعا ارزش این را دارد که به یکی از موفق ترین فروشگاه اینترنتی های ایران تبدیل شوید.
سیستم های هوشمندانه و پیچیده زیادی در فروشگاه های اینترنتی دنیا در حال اجراست که با توجه به بکارگیری آن ها فروش های نجومی می توان ایجاد کرد.
به عنوان مثال فروشگاه آمازون سیستمی دارد با توجه به جنسیت و نوع پرسونای فرد مورد نظر می تواند محصولاتی را به او پیشنهاد دهد که به آن ها علاقه مند است. درست مثل چیزی که در گوگل آنالیتکس می توانید بررسی کنید. البته تا حدودی درست است و می توان گفت چنین ویژگی در یک فروشگاه اینترنتی فوق العاده است.
امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. فرصت نشد به خیلی چیزها از جمله تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی صحبت کنم و خیلی از موارد را خلاصه وار به آن ها اشاره کردم. ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله هم همراه من بودید.

نظرات (۱)

 • آباژور جدید
 • سایت فروشگاهی 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی